DZIAŁO SIĘ

Dodane: 22 dni temu
Aresztowanie mecenasa

Media poinformowały, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało grupę osób, które są zaangażowane w proceder przejmowania warszawskich nieruchomości. Wśród zatrzymanych jest Michał S., czyli prawnik występujący z roszczeniami do nieruchomości, gdzie dzisiaj stoi nasz Dom Dziennikarza przy Foksal.

więcej

Odsłon: 7682 | Komentarzy: 1
Dodane: 23 dni temu
Wybierzemy władze

Zarząd Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podjął decyzję, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału Warszawskiego odbędzie się 23 października 2021 r. W pierwszym terminie o godz. 11.00 w warszawskim Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5.

więcej

Odsłon: 4191 | Komentarzy: 0
Dodane: 44 dni temu
SDP centralnie sterowane

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich podczas czerwcowego posiedzenia, przyjął regulamin, który daje Prezesowi i Sekretarzowi Generalnemu możliwość decydowania, kogo oddziały mogą przyjąć do Stowarzyszenia, a kogo nie, choć nasz Statut mówi wyraźnie, że to Zarządy Oddziałów decydują o przyjęciach nowych członków. Grupa rządząca SDP sięga po coraz więcej władzy. Tymczasem wyniki finansowe pokazują, że nie radzi sobie ani z zarządzaniem naszym wspólnym majątkiem, ani z komunikacją.

więcej

Odsłon: 4284 | Komentarzy: 0
Dodane: 60 dni temu
Nagrody Witolda Hulewicza
Dodane: 104 dni temu
Żegnamy Honorowego Prezesa SDPŻegnamy Honorowego Prezesa SDP
Żegnamy Honorowego Prezesa SDPDodano: 2021-04-18 - 104 dni temu

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci redaktora Stefana Bratkowskiego, dziennikarza, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Za zasługi dla Stowarzyszenia, pomoc kolegom represjonowanym w stanie wojennym i reaktywowanie organizacji po 1989 r., otrzymał godność Prezesa Honorowego. Należał do Oddziału Warszawskiego SDP i jeszcze niedawno się z nami spotykał.


Stefan Bratkowski był dziennikarzem, prawnikiem, pisarzem, działaczem opozycyjnym. Urodził się 22 listopada 1934 r. we Wrocławiu. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie był pracownikiem naukowo-dydaktycznym tego wydziału.

Od listopada 1956 pracował w redakcji „Po Prostu”, od stycznia 1957 – jako reporter. „Życia i Nowoczesności” (czwartkowego dodatku do „Życia Warszawy”), z którego w październiku 1973 z przyczyn politycznych został – wraz z trzonem zespołu – usunięty.

W latach 1971–1974 Stefan Bratkowski był również kierownikiem Pracowni Prognoz Rozwoju Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Informatyki. Pozostawał następnie do 1980 bez stałego zatrudnienia. Był autorem scenariuszy części odcinków serialu telewizyjnego "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".

Był inicjatorem ruchu na rzecz samorządu i działaczem społecznym. Jesienią 1980 został prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Stowarzyszeniem kierował też w podziemiu, kiedy zostało zdelegalizowane podczas stanu wojennego. Od 1983 do 1988 realizował jednoosobową samopowielającą się „Gazetę Dźwiękową”, którą uzupełniał piosenkami bardów oporu i rozpowszechniał w kilkuset egzemplarzach kaset magnetofonowych. Organizował pomoc represjonowanym dziennikarzom.

W 1988 wszedł w skład Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Brał udział w obrad plenarnych Okrągłego Stołu i podzespołu ds. stowarzyszeń.

W 1989 ponownie został prezesem SDP, funkcję tę pełnił do 1990, po czym został honorowym prezesem Stowarzyszenia.

Zawodowo był współorganizatorem i felietonistą "Gazety Wyborczej", pisywał również w "Rzeczpospolitej" i "Computerworldzie".

W 1991 brał udział w założeniu (razem z World Press Freedom Committee) Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, pełnił funkcję przewodniczącego rady tej organizacji, a w 2007 stanął na czele jej zarządu.

Działał jako społeczny redaktor niezależnego portalu publicystycznego Studio Opinii. Wszedł w skład rady nadzorczej i następnie rady programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Wolna Europa Imienia Jana Nowaka Jeziorańskiego. W latach 1997–2001 zasiadał w Radzie Programowej, a od 2002 w Radzie Konsultacyjnej Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

W 2011 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1980 r. został laureatem Nagrody im. Adolfa Bocheńskiego, w 1990 r. Nagrody Kisiela. W 1998 otrzymał nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego, a w 2015 r. Superwiktora.

Dla znacznej części środowiska dziennikarskiego był niekwestionowanym autorytetem. Niech Odpoczywa w Pokoju!

Fot. Jacek Herok

tekst na podst. dostępnych informacji

Dorota Bogucka
Odsłon: 5341 | Komentarzy: 0 | Udostępnij: udostępnij na facebook-u udostępnij na twitterze

Copyright © SDP Warszawa 2010                                                                                                            Projekt i realizacja: Webdreamers